58 rodzin z rejonu Dukla obdarowane

Ponad 10 000 wolontariuszy w 615 rejonach w całej Polsce zapukało do drzwi niemal 20 771 potrzebujących rodzin. Po raz piąty Szlachetna Paczka odbyła się również w rejonie Dukla i okolicy, który pomagał rodzinom z całego powiatu krośnieńskiego. Szlachetna Paczka dba o to, by wśród wybranych rodzin nie było tych, które „żyją z biedy”, odmawiają podjęcia pracy, nie chcą zmian, żyją od zasiłku do zasiłku, bo tak im wygodniej. Takie rodziny są na starcie wykluczane z akcji. W tym roku w rejonie Dukla i okolice wszystkich rodzin włączonych do akcji było 58 z 84 odwiedzonych przez naszych wolontariuszy.

Niezmiernie miło nam poinformować, że udało się pomóc wszystkim rodzinom, które zostały włączone do tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w rejonie Dukla i okolice. Na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia na wielu twarzach, dzięki ludziom dobrej woli i wielkiego serca, pojawił się uśmiech. W dniach 12 i 13 grudnia w całej Polsce trwał finał XV edycji akcji "Szlachetna Paczka”. Finał Paczki to czas wielkich wzruszeń, niecodziennych spotkań, rozmów i emocji, a dla wielu - najważniejsze dwa dni w roku. Uśmiech i radość na twarzach zagościła dzięki darczyńcom, ale także dzięki pracy wolontariuszy. Podczas tegorocznej edycji akcji w Dukli działało wraz z liderem 18 wolontariuszy.

W Dukli świąteczne prezenty dla najbardziej potrzebujących można było składać już od piątku. Darczyńcy przywozili skompletowane przez nich paczki do punktu odbioru, skąd zostały przewiezione przez wolontariuszy bezpośrednio do potrzebujących rodzin. Znaleźli się darczyńcy z lokalnej społeczności oraz z okolic: Krosna, Jasła, Leska, Sanoka, Zarzecza, Ustobnej, Odrzykonia, Moszczańca ale również z województwa małopolskiego, mazowieckiego oraz śląskiego. Rodziny w potrzebie otrzymały przede wszystkim pomoc w postaci żywności, środków czystości, ciepłych butów i odzieży, ale i również droższych sprzętów takich jak: pralka, lodówka, łóżko, meble, kuchenka. Darczyńcy bardzo się starali i przygotowali piękne prezenty, które pomogą nie tylko materialnie, ale również wzmocnią poczucie własnej wartości obdarowanych rodzin. Dzięki tej pomocy rodziny mogą uwierzyć w siebie oraz otrzymają motywację i siłę do walki, aby zmieniać coś w swoim życiu. Jak powiedziała jedna z wolontariuszka: "Szlachetna Paczka to nie jest opieka społeczna. Aby zostać włączonym do tego projektu nie wystarczy być biednym, trzeba chcieć z tą biedą walczyć, trzeba mieć siłę i odwagę. Chcemy, aby Szlachetna Paczka była impulsem dla tych rodzin, kopem motywacyjnym. Właśnie dlatego rzeczy, które dostają te rodziny, powinny być ładne i nowe, aby im pokazać, że oni też na to zasługują, że bieda nie czyni z nich gorszych ludzi”.

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim osobom, które zaangażowały się w projekt Szlachetna Paczka, wolontariuszom, bez których projekt nie mógłby się odbyć, wszystkim darczyńcom, którzy obdarowali rodziny, Burmistrzowi Gminy za wsparcie i przychylność, OSP z Dukli i Równego oraz p. Waldemarowi Olszewskiemu z GOPR za dwa dni rozwożenia paczek, MOSIR-owi który po raz kolejny udostępnił swój budynek na nasz magazyn, firmie F.H.U ZIKO, która jak co roku, dokarmiała nas pysznymi obiadami podczas weekendu cudów, dyrektorowi ZS 2 za udostępnienie nam miejsca na nasze szkolenia, bez których nie moglibyśmy rozpocząć naszych działań, Próbnej Drużynie Harcerskiej za trzy dni pracy przy pakowaniu i dbaniu o porządek na magazynie, OSP z Lubatowej za przewiezienie paczek do jednej z rodzin.

Życzę wszystkim zaangażowanym w projekt Szlachetna Paczka radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności, nie tylko w nadchodzącym roku, ale również w latach następnych. Zachęcam również do udziału w Szlachetnej Paczce w 2016 r. Do zobaczenia.

Justyna Zimny-Frużyńska
Lider rejonu Dukla i okolice

Więcej zdjęć w galerii...
2015-12-22