Dukla pamięta

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Dukli

Dukla po raz pierwszy włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które odbyły się 25 stycznia br.. Uroczystość w Dukli rozpoczęła się modlitwą przy pomniku ofiar na cmentarzu żydowskim w Dukli, modlili się przedstawiciel rabina Polski Michaela Schudricha rabin Eli Zolkos i ks. Roman Jagiełło z kościoła polskokatolickiego w Łękach Dukielskich. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Wartę przy pomniku trzymali harcerze z 14 Drużyny Harcerskiej "Watra" z ZSP w Równem.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Dukli. Rozpoczęła ją projekcja filmu pt. "Sumienie", przedstawiającego mieszkańców dukielszczyzny, którzy ratowali w czasie okupacji Żydów, narażając swoje życie i życie swoich rodzin. Po projekcji filmu Joanna Sarnecka czytała fragmenty pamiętnika Józefa Guzika, Żyda ocalonego przez rodzinę Welcer, rodziców Anny Szubrycht z Cergowej. W uroczystości wzięli udział Judith Elkin z Miami w USA, ocalała z holokaustu Żydówka urodzona na Podkarpaciu. Kiedy wybuchła wojna miałam rok, więc tych strasznych rzeczy nie mogę pamiętać, ale znam to z opowiadań mojej mamy. Uciekliśmy z getta w Rzeszowie do Rosji, zawoził nas gospodarz furmanką, nie wiem jak się nazywał. W Samarkandzie w Uzbekistanie przeżyliśmy 3 lata, jak skończyła się wojna wróciliśmy do Polski, ojciec mój nie chciał przyjąć obywatelstwa rosyjskiego ?Wzrusza mnie widzieć dzieci, które chcą uczyć się historii, to bardzo ważne aby o tym pamiętać - powiedziała Judith Elkin.

Joanna Potaczek koordynator Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami - z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu, powiedziała: W organizację tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu włączyło się piętnaście miast i miejscowości z terenu Podkarpacia, uczelnie wyższe i szkoły średnie, instytucje kościelne, kulturalne, edukacyjne oraz organizacje pozarządowe. To oznacza, że temat ten jest ważny dla wszystkich, a szczególnie dla młodego pokolenia. Dziękuje panu burmistrzowi Dukli za włączenie Dukli w odchody, księdzu, wszystkim organizatorom, a szczególnie państwu Joannie i Jackowi Koszczanom, szkołom, wszystkim którzy włączyli się w dukielskie uroczystości. W uroczystości wzięli udział: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, sekretarz Gminy Dukla Halina Cycak, Józef Tobiasiewicz z Centrum Historii Polskich Żydów w Dynowie, Jacek Koszczan prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej "Sztetl Dukla", członkowie Stowarzyszenia Sztetl Dukla, dyrektorka Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzata Walaszczyk -Faryj, harcerze 14 Druzyny Harcerskiej z ZSP w Równem wraz z nauczycielami, uczniowie ZS nr 2 wraz z nauczycielami i dyrektorem Janem Drajewiczem.

Uroczystości zakończono wizytą w kościele polskokatolickim w Łękach Dukielskich, w miejscu, w którym ks. Aleksander Piec w czasie II wojny światowej ukrywał 4 żydówki. Jedna z nich p. Aniela Arluk ufundowała do tego kościoła witraż, ołtarz, posadzkę, tablice pamiątkową.

Więcej zdjęć w galerii...

2016-01-28