Certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej

Transgraniczna Informacja Turystyczna w Dukli 20 stycznia br. otrzymała certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej w kategorii: ** (dwie gwiazdki, maksymalnie można otrzymać cztery gwiazdki). Certyfikat przyznany jest na okres od 20. stycznia do 31. grudnia 2016 roku.

Polska Organizacja Turystyczna wspólnie z Forum Informacji Turystycznej oraz Zespołem Roboczym ds. Informacji Turystycznej postanowiła wprowadzić certyfikację centrów informacji turystycznej. Celem tej inicjatywy było podniesienie na wyższy poziom jakości usług informacyjnych. Celem pośrednim natomiast jest dążenie do stworzenia jednolitego systemu informacji turystycznej w Polsce. Aktualnie obowiązuje zasada pełnej dobrowolności w przystępowaniu do tej inicjatywy. Zaproponowany został podział placówek świadczących usługi informacji turystycznej na cztery kategorie, oznaczane gwiazdkami. Certyfikacji dokonuje się na podstawie następujących kryteriów:

● lokalizacja
● oznakowanie
● zakres terytorialny bezpłatnych materiałów informacyjnych
● zakres merytoryczny informacji
● doświadczenie personelu, w tym znajomość języków obcych
● dostępność czasowa placówki
● układ pomieszczeń
● wyposażenie
● usługi dodatkowe.

Certyfikacji dokonują komisje certyfikacyjne, których zadaniem jest kategoryzacja istniejących i nowopowstających centrów informacji turystycznej. Instancją podejmująca ostateczną decyzję certyfikacyjną oraz rozstrzygającą spory jest krajowa komisja certyfikacyjna, działająca przy Polskiej Organizacji Turystycznej. Komisje funkcjonują według następujących zasad: ● komisje działają na poziomie regionu, ● komisja liczy od 3-10 osób, dowolnie dobieranych przez Regionalną Organizacje Turystyczną ● wniosek składany jest dobrowolnie przez zainteresowaną placówkę ● weryfikacji dokonuje 1-2 osobowy zespół poprzez wizytację placówki. Zasady i tryb certyfikacji określa „Regulamin certyfikacji informacji turystycznej w Polsce”. Na podstawie sprawozdania zespołu komisja podejmuje decyzję i kieruje wniosek do komisji krajowej, która dokonuje zatwierdzenia. Weryfikacja dokonywana jest raz w roku, nie później niż przed wysokim sezonem turystycznym.

Przypomnę tylko, że Transgraniczna Informacja turystyczna w Dukli ma już dziesięć lat i powstała w ramach realizowanego projektu : „Promocja i rozwój turystyki transgranicznej w Karpatach Wschodnich ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Dukla i Okresu Svidnik” współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego IW Program INTERREG III PL-SŁOWACJA 2004-2006 i Gminę Dukla. Można tam dowiedzieć się o wszystkich imprezach w gminie Dukla, o atrakcjach turystycznych, bazie noclegowej i gastronomicznej nie tylko w gminie Dukla, ale również w gminach ościennych.

Informacja czynna jest;

W terminie: 1 maja do 31 października:
od wtorku do soboty w godz. od 8.00 do 16.00

W terminie od 1 listopada do 30 kwietnia:
od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00.

2016-02-16