Odnalazły się wspomnienia...

Pomysł tej wystawy nie jest ani nowy, ani oryginalny. To – zdawałoby się – zwyczajny zbiór starych, przykurzonych fotografii jakichś ludzi, miejsc i zdarzeń. I jak to z podobnymi zbiorami bywa – co dla jednych niewiele znaczy, innych porusza do głębi. Taki był i nadal jest cel już zebranej i wciąż uzupełnianej kolekcji pod tytułem Odnalazły się wspomnienia… – ma ona poruszać wszystkich tych, którzy pamiętają stare czasy, w nich żyli, dorastali, przeżywali swoje pierwsze porażki i zauroczenia. Chcielibyśmy, aby poruszyła też nowe pokolenia, które dziś żyją na tej samej ziemi i z racji wieku nie mają prawa pamiętać niełatwych powojennych lat czy niezrozumiałej, acz przez wielu dobrze wspominanej, epoki PRL-u. Jak się okazuje są jeszcze w Iwli domowe archiwa z perełkami z okresu międzywojennego – wprawdzie nieliczne, za to tym cenniejsze. I nieważne, że dla wielu oglądających przedstawiają nieznane postacie – powiedział Roman Szymko otwierając wystawę.

Wernisaż wystawy odbył się 2 marca br. w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej. Wystawa starych fotografii wyszperanych z domowych archiwów nabiera szczególnego znaczenia, jest bowiem skarbnicą wiedzy o tym jak żyli ludzie, tęsknota za tym co bezpowrotnie przeminęło. Kompletowanie zdjęć było też okazją do wspólnych spotkań mieszkańców Iwli, bowiem trzeba było je jeszcze opisać, zeskanować i przygotować wystawę.

Wystawą „Odnalazły się wspomnienia” chcemy pokazać, ile łączy społeczność iwelską (i łączyłoby każdą inną) dodał pan Szymko. Powstały zbiór fotografii można stale powiększać. Zbiór zdjęć jest hołdem pamięci dla dawnych pokoleń, w tym roku okazja jest bowiem szczególna – 650. rocznica wzmianki o Iwli, przyjmowana za umowną datę lokowania wsi.

kbr

2016-03-04