Obchody 1050. lecia Chrztu Polski w ZS Nr 1 w Dukli

11 marca 2016, prelekcją Jerzego Możdżana - mieszkańca Dukli, pasjonata historii wczesnopiastowskiej i początków państwa polskiego, autora książki pt. Prasłowianie, Słowianie, Polacy, rozpoczęliśmy obchody 1050-lecia chrztu Polski w naszej szkole.

Gościem honorowym był burmistrz Dukli - Andrzej Bytnar. Szkołę reprezentował dyrektor Jerzy Pęcak, zastępca dyrektora Stanisław Fornal i Stanisław Kalita - nauczyciel historii, koordynator działań rocznicowych w ZS nr 1 i ZS nr 2 w Dukli oraz uczniów klas 4-6 pod opieką wychowawców i nauczycieli.

Słowo wstępne wygłosił zastępca dyrektora szkoły Stanisław Fornal i Stanisław Kalita. Zwrócono uwagę uczniów na cele prelekcji Jerzego Możdżana i towarzyszącej jej tematycznej, multimedialnej prezentacji. Mówiąc o tym, mieliśmy przede wszystkim na uwadze uczczenie 1050-tej rocznicy chrztu i uświadomienie znaczenia chrystianizacji dla powstania państwa polskiego.

Kościół odegrał ważną rolę w scaleniu państwa i na danym etapie w znacznym stopniu przyczynił się do ukształtowania narodu polskiego. Pierwsze kroniki, budowle w stylu romańskim, kształtujący się język polski to są osiągnięcia pierwszych Piastów. Duchowni szerzyli kulturę, np. przepisywali księgi, upowszechniali naukę czytania i pisania.

Burmistrz Andrzej Bytnar dziękując za zaproszenie, a Jerzemu Możdżanowi za aktywność społeczną w dziedzinie edukacyjnej, wyraził zadowolenie z zainteresowania naszej szkoły obchodami rocznicy, tego ważnego wydarzenia w naszej historii. Zaprosił też zebranych na gminne obchody 1050-lecia chrztu Polski, które odbędą się w dniach: 29 - 30 kwietnia 2016 roku.

Jerzy Możdżan opowiadając z olbrzymią ekspresją o pradziejach Słowian i początkach państwa polskiego starał się przekazać jak najwięcej wiadomości i wzbudzić zainteresowanie uczniów tym okresem historii. Młodzież uważnie słuchała i oglądała prezentację multimedialną oraz wzięła udział w mini-konkursie dotyczącym jadłospisu społeczeństwa czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Gość opowiadał o ziemiach i ludach zamieszkujących środkową Europę. Informacje te zostały przekazane w dziełach autorów greckich, rzymskich, arabskich, angielskich, niemieckich, w latopisach ruskich, kronikach polskich i czeskich. W czasie spotkania młodzież miała okazję zapoznać się z tymi dziełami. Wiedza zdobyta w trakcie prelekcji i pokazu będzie podstawą do udziału uczniów w konkursach: historycznym i plastycznym, które odbędą się w najbliższym czasie w naszej szkole.

Stanisław Fornal

Obchody 1050. lecia Chrztu Polski w ZS Nr 1 w Dukli