Strategia zrównoważonego rozwoju turystyki

18 marca 2016 roku w Ryglicach, na Pogórzu Ciężkowickim, odbyła się konferencja pn. "Lokalny potencjał a zrównoważony rozwój turystyki w Karpatach", na której zaprezentowano Strategię zrównoważonego rozwoju turystyki Magicznej Krainy Łemków i Pogórzan na lata 2015-2020.

Dynamiczny rozwój turystyki, jako jednej z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki na świecie, jak i odnotowany największy wzrost przyjazdów turystów do Europy Środkowo-Wschodniej, przyczyniają się do rozwoju idei turystyki zrównoważonej. Jest to turystyka, która wykorzystuje zasoby przyrody, zachowując jej naturalny charakter oraz nie narusza tożsamości kulturowej, zwyczajów i stylu życia społeczności lokalnych oraz zapewnia im udział w dochodach z turystyki.

W konferencji, która odbyła się w zabytkowym spichlerzu w Ryglicach, udział wzięli naukowcy i eksperci biorący udział w opracowaniu strategii. Przedstawili oni wyniki badań z obszaru Beskidu Niskiego i przylegających karpackich pogórzy pod względem walorów przyrodniczych, krajobrazowych, dziedzictwa kulturowego i ochrony tych zasobów. Przedstawiono cele strategii, kierunki rozwoju turystyki zrównoważonej, zakres współpracy i sposoby podniesienia konkurencyjności regionu.

Na konferencję zaproszono przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, społeczności lokalnych, turystów, przedsiębiorców i inwestorów, naukowców i inne osoby i instytucje o charakterze turystycznym. Z gminy Dukla udział wzięli burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, Krystyna Boczar-Różewicz - gł. specjalista ds. promocji, Anna Chłopecka - pracownik Transgranicznej Informacji Turystycznej oraz Bohdan Gocz radny Rady Miejskiej w Dukli oraz reprezentant Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce.

Anna Chłopecka

2016-03-23