Anna Szubrycht uhonorowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Uroczystość odbyła się 17 marca na Zamku w Łańcucie w dniu otwarcia Muzeum Polaków ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Historia Pani Anny Szubrycht i jej rodziców, ujrzała światło dzienne w roku 2012 przy okazji prac nad filmem "Dlaczego?", przygotowywanym przez Stowarzyszenie Sztetl Dukla. Dramatyczna opowieść o rodzinie , która dla ratowania dukielskich Żydów ryzykowała własnym życiem miała swój nieoczekiwany ciąg dalszy. W 2014 roku do Dukli przyjechała z Izraela rodzina Guzików, potomkowie jednego z uratowanych braci. Poszukiwali miejsca, gdzie ojciec i wuj przeżyli wojnę. I tak trafili do domu Pani Szubrycht. Smutna opowieść Pani Anny zyskała szczęśliwe zakończenie.

W 2015 roku, dzięki staraniom rodziny Guzik i Stowarzyszenia Sztetl Dukla, Pani Anna wraz z rodzicami i 2 innymi osobami z Dukielszczyzny, została uhonorowana medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. To ważne wydarzenie odbyło się w Muzeum Historycznym Pałac w Dukli z udziałem Pani Ambasador Izraela Anny Azari.

Wyjazd Pani Anny wraz z osobami towarzyszącymi, zorganizował Burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, który sam pochodzi z Markowej. Na koniec emocjonującego dnia, delegację z Dukli bardzo serdecznie ugościli rodzice Pana Burmistrza.

Opowieść Pani Anny Szubrycht można obejrzeć na płytach DVD, znajdujących się w dukielskiej Bibliotece Publicznej. Nagranie zostało zrealizowane w ramach projektu "Żywa Biblioteka Podkarpacia" realizowanego przez Parafię Polskokatolicką w Łękach Dukielskich i Stowarzyszenie Sztetl Dukla. Materiał jest także dostępny na YouTube pod tym samym tytułem.

Joanna Sarnecka
Członek Stowarzyszenia Sztetl Dukla.

2016-03-24