Dziękowali Panu Bogu za ocalenie

X Pielgrzymka do Krzyża Wdzięczności

Postawienie Krzyża Wdzięczności 11 sierpnia 2007 roku w Iwli (Łazy-Kąt), było wypełnieniem obietnicy danej Panu Bogu przez ocalałych z pożogi wojennej mieszkańców Iwli, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali się w okolicznych lasach. Wielu ocalonych odeszło na zawsze, ale ich potomkowie: synowie i wnuki dopełnili danej obietnicy, a stało się to z inicjatywy ks. Ryszarda Szwasta syna jednego z ocalonych, dzisiaj już śp. Stanisława Szwasta.

Rokrocznie odbywające się pielgrzymki są podziękowaniem za ocalenie życia, są także manifestacją patriotyczną. Każdego bowiem roku akcentowane jest ważne wydarzenie mające związek z Iwlą, a podkreślające patriotyzm, odwagę i zaangażowanie mieszkańców Iwli w sprawy swojej Ojczyzny, tej Małej, ale w szerszej perspektywie Ojczyzny. W tym roku rozpoczęto obchody 650 lecie Iwli. Msza św. dziękczynna, koncelebrowana została odprawiona pod przewodnictwem ks. proboszcza iwelskiej parafii Józefa Konieczko. Kazanie wygłosił ks. Ryszard Szwast, w którym nawiązał do pierwszej sprzed 650 lat wzmianki o Iwli, o ważnych wydarzeniach które miały tu miejsce, jak również o tych w których uczestniczyli mieszkańcy Iwli. Po mszy św. odsłonięta została tablica upamiętniająca 650 lecie Iwli, ufundowana przez ks. Ryszarda Szwasta, przez: Elżbietę Wróbel wiceburmistrza Dukli, Halinę Cycak sekretarza Gminy Dukla, prof. Mieczysława Rybę i Marię Kalitę mieszkankę Iwli.

W pielgrzymce uczestniczyli: mieszkańcy Iwli, władze gminy: wiceburmistrz Elżbieta Wróbel, sekretarz Gminy Dukla Halina Cycak, skarbnik Gminy Dukla Jolanta Bik, parafianie księdza Ryszarda z byłych jego parafii, w których pracował: Trzebosi, Czarnej, Osobnicy i Korczowej, strażacy z OSP Iwla z prezesem Andrzejem Ukleją, prof. Mieczysław Ryba, Marek Galewicz, syn ostatniego przed II wojną światowa dyrektora szkoły w Iwli dyrektorzy szkół z gminy Dukla, koleżanki i koledzy księdza Ryszarda z liceum, a także przyjaciele z Polski. W pielgrzymce uczestniczył również artysta muzyk Francuz, ormiańskiego pochodzenia. Pielgrzymka zakończyła się spotkaniem na podworcu domu ks. Ryszarda. Stat crux dum volvitur orbis!

Więcej zdjęć w galerii...
2016-05-24