Angielski z rodowitym mieszkańcem Wysp Brytyjskich

Na zaproszenie nauczycieli języka angielskiego Sławomira Chłopeckiego oraz Agnieszki Karwacz, 24 maja br. Zespół Szkół nr 2 w Dukli odwiedziła pani Janina Warren.

Kiedyś twórca stron internetowych dla brytyjskiej telewizji BBC, teraz właścicielka prywatnej firmy tej samej branży w centrum Londynu. Pani Janina, której matka jest Polką, została właścicielką domu w pobliskiej Jasionce. Jak powiedziała dokonując wyboru miejsca zakupu domu kierowała się pięknem i spokojem naszych terenów, jak również życzliwością mieszkańców. Korzystając z pomocy Informacji Turystycznej w Dukli nawiązaliśmy kontakt i zaprosiliśmy do wzięcia udziału w lekcji konwersacyjnej rodowitego mieszkańca Wysp Brytyjskich, na które z radością uzyskaliśmy pozytywną odpowiedź. Utworzona w gimnazjum w tym roku szkolnym klasa językowa, nawiązując do założeń realizowanej innowacji pedagogicznej, miała okazję usłyszeć, a przede wszystkim sprawdzić swój poziom zaawansowania w posługiwaniu się żywym językiem angielskim. Podczas zajęć uczniowie prowadzili dyskusję na temat życia codziennego w Wielkiej Brytanii, zadawali wiele pytań, tym samym poszerzyli swoją, jakże istotną w przyswajaniu języka obcego, wiedzę na temat kultury i obyczajów. Lekcja, dzięki bardzo otwartej i przyjaznej osobowości gościa przebiegła w bardzo sympatycznej i luźnej atmosferze.

Zastanawiające i ciekawe jest to, że ciche i spokojne tereny Beskidu Niskiego są atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców ogromnego Londynu. Może to prognoza na przyszłość, kiedy coraz więcej osób wśród nas będzie chętnych do rozmowy w języku obcym. Wyżej opisane zajęcia niewątpliwie przyczyniły się do wzrostu motywacji uczniów do nauki języka i tym samym lekcja spełniła swój cel. Pani Janina zachwycona ciepłym przyjęciem ze strony uczniów, zapewniła nas, że to na pewno nie było jej ostatnie spotkanie w murach naszej szkoły. Wyraziła chęć, by podobne lekcje przeprowadzić w klasach liceum i powstającego technikum.

Sławomir Chłopecki
Agnieszka Karwacz