Nowy Rok Żydowski 5775 w Dynowskiej Synagodze

24 września 2014 roku, grupa młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 w Dukli, pod opieką Pani mgr Jolanty Wojdyły, wraz z członkami stowarzyszenia Sztetl Dukla, uczestniczyła w przygotowaniach do nadejścia nowego 5775 roku, w Dynowskiej Synagodze. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzenia Synagogi oraz muzeum w którym zgromadzone zostały pamiątki pozostałe po Żydach z Dynowa. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy opowiadali o wielokulturowości Dynowa, w okresie międzywojennym, o pokojowym współistnieniu wielu narodów i różnych wyznań. Rabin Pinkas Pomp mówił o miłości, tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. Uczestnicy uroczystości zapalili w Synagodze "świece pamięci", wspominając zamordowanych Żydów, m.in. z Dynowa, Jarosławia, Dukli i Sanoka. Po złożeniu noworocznych życzeń, Rabin zaprosił zgromadzonych na poczęstunek i degustację tradycyjnych dań kuchni żydowskiej, czyli kugel i czulent królowały na stole, a następnie wręczył drobne upominki ? jabłka i miód, które mają symbolizować szczęście i pomyślność w nowym 5775 roku. Miejmy nadzieję, że poprzez takie wyjazdy i poznanie kultury żydowskiej "na żywo", zbliżymy się do siebie. W Rosz Haszana (Nowy Rok) Bóg ocenia ludzi i zapisuje ich losy w dwóch księgach: w Księdze Życia - sprawiedliwych i w Księdze Śmierci ? zatwardziałych grzeszników. Wszystkich pozostałych Bóg jeszcze osądzi i zdecyduje o ich losach. Tym ostatnim wyznacza się czas na poprawę do Jom Kipur (Dnia Pojednania). Dziesięć dni dzielące Rosz Haszana od Jom Kipur to tzw. Jamim Noraim (Straszne Dni). Stąd życzenia "Obyście zostali zapisani na dobry rok" składane w dniu nowego roku.

Kamila Koszczan

Studentka UJ w Krakowie