Szlachetna Paczka w Dukli

"Szlachetna Paczka" to projekt, który pomaga potrzebującym w taki sposób, aby sami zaczęli radzić sobie w życiu. Od 14 lat jednoczy Polaków wokół idei mądrego pomagania. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc dla rodzin w potrzebie, a pomostem między nimi są Super W, czyli wolontariusze Paczki. Ciepły szlafrok, lodówka czy buty na zimę dla dzieci, mają wielką wartość dla obdarowanych. Jednak w Paczce to nie rzeczy są najważniejsze. Historie, które pisze samo życie, reakcje, emocje, wzruszenia: "Tata dziesięcio-letniego Mikołaja...poprosił o szachy, żeby móc z synem wieczorami w nie grać.... Po rozpakowaniu paczek wolontariusz zapytał chłopca z jakiego prezentu cieszy się najbardziej...a on bez wahania odpowiedział "z szachów, ponieważ tata się z tego cieszy". Największym prezentem dla żyjących w zapomnieniu jest świadomość: "Ktoś o mnie pamięta, ktoś we mnie wierzy". Dlatego mówimy, że Paczka jest impulsem dla tych, którzy mierzą się z trudnościami. Ma być impulsem do dalszej walki o poprawę swojego losu, bo czasem to właśnie uwagi od drugiego człowieka i wiary, że coś się może zmienić, najbardziej brakuje rodzinom, do których docieramy. W 2014 roku Paczka po raz 14-aty zadziałała w Polsce, łącznie w 570 rejonach ? każdy rejon to miasteczko lub dzielnica dużego miasta, która już nigdy nie będzie taka sama. Również w rejonie "Dukla i okolice"" nie zabrakło Szlachetnej Paczki, która po raz 4 dotarła do rodzin. Łącznie 19 wolontariuszy (w tym trzech dojeżdżających na nasze tereny z Rzeszowa) odwiedziło 65 rodzin, z których do projektu włączonych zostało 55 m.in. z Dukli, Barwinka, Cergowej, Krempnej, Sulistrowej, Głojsc, Iwli, Jasionki, Łęk Dukielskich, Mszany, Nadola, Olchowca, Równego, Teodorówki, Trzciany, Tylawy, Zboisk oraz Ustrobnej.

Na koniec chciałabym złożyć serdeczne podziękowania wolontariuszom z naszego rejonu, wszystkim darczyńcom którzy przygotowali dla rodzin paczki, Burmistrzowi Dukli p. Andrzejowi Bytnar, dyrektorowi ZS nr 2 p. Janowi Drajewiczowi, dyrektorowi MOSIR Michałowi Szopie, FHU ZIKO za żywienie podczas finału, Piekarni Przełęcz Dukla za pomoc w transporcie, firmie ER-TRANS z Dukli za przewiezienie paczek z Krakowa do magazynu Dukli, OSP z Dukli i OSP z Równego za pomoc w dostarczaniu paczek do rodzin oraz wszystkim osobom, które zaangażowały się w pracę rejonu.

Wszystkim życzę Radosnych Świat Bożego narodzenia, wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku, przy okazji zachęcam do włączenia się do projektu jako wolontariusz w kolejnej edycji.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Justyna Zimny-Frużyńska
Lider Rejonu "Dukla i okolice"

2014-12-18