Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Pielgrzymowali do Krzyża Wdzięczności


Pielgrzymowali do Krzyża Wdzięczności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 1050 lecie Chrztu Polski

Postawienie Krzyża Wdzięczności 11 sierpnia 2007 roku w Iwli (Łazy–Kąt), było wypełnieniem obietnicy danej Panu Bogu przez ocalałych z pożogi wojennej mieszkańców Iwli, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali się w okolicznych lasach. Wielu ocalonych odeszło na zawsze, ale ich potomkowie: synowie i wnuki dopełnili danej obietnicy, a stało się to z inicjatywy ks. Ryszarda Szwasta syna jednego z ocalonych, dzisiaj już
śp. Stanisława Szwasta.

 Rokrocznie odbywające się pielgrzymki są podziękowaniem za ocalenie życia, są także manifestacją patriotyczną. Każdego bowiem roku akcentowane jest ważne wydarzenie mające związek z Iwlą, a podkreślające patriotyzm, odwagę i zaangażowanie mieszkańców Iwli w sprawy swojej Ojczyzny, tej Małej, ale w szerszej perspektywie Ojczyzny. W tym roku odsłonięto tablicę upamiętniającą 1050 lecie Chrztu Polski.

 Msza św. dziękczynna, koncelebrowana została odprawiona pod przewodnictwem ks. Kazimierza Kaczora archiprezbitera krośnieńskiego. Piękne kazanie, nawiązujące do Chrztu Polski,  wygłosił ks. prałat Stanisław Siara z dukielskiej parafii. Po mszy św. odsłonięta została tablica upamiętniająca 1050 lecie Chrztu Polski, ufundowana przez ks. Ryszarda Szwasta,  przez: Andrzeja Bytnara burmistrza Dukli, Marię Kurowską wicemarszałek województwa podkarpackiego, ks. prałata Stanisława Siarę, ks. Ryszarda Szwasta.

W pielgrzymce uczestniczyli: mieszkańcy Iwli, władze gminy: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, sekretarz Gminy Dukla Halina Cycak, wicemarszałek województwa podkarpackiego, parafianie księdza Ryszarda z byłych jego parafii, w których pracował: Trzebosi, Czarnej, Osobnicy i Korczowej, strażacy z OSP Iwla z prezesem Andrzejem Ukleją, prof. Mieczysław Ryba, Marek Galewicz, syn ostatniego przed II wojną światowa dyrektora szkoły w Iwli dyrektorzy szkół z gminy Dukla, koleżanki i koledzy księdza Ryszarda z liceum, a także przyjaciele z Polski, Francji, górnicy z diecezji bielsko-żywieckiej. W pielgrzymce uczestniczył już po raz drugi Francuz, ormiańskiego pochodzenia Serge Paloyan, który 22 kwietnia koncertem fortepianowym zapoczątkował obchody 20. rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II i kanonizacji największego duklanina św. Jana z Dukli. Pielgrzymka zakończyła się spotkaniem na podworcu domu ks. Ryszarda. Wystąpił  zespół młodzieżowy z Cisnej koło Bielska-Białej. W formie prezentacji zdjęciowej przypomniano dziesięć poprzednich pielgrzymek

Krystyna Boczar-Różewicz

Serdeczne podziękowania dla Rodziny księdza Szwasta, która rokrocznie przygotowuje poczęstunek dla pielgrzymów przy domu księdza w Iwli, a także wszystkim którzy przynoszą różne wiktuały. Szczególne podziękowania należą się Siostrom, które nie tylko przed pielgrzymką, ale również i po pielgrzymce mają ręce pełne roboty.

uczestnicy pielgrzymki

Więcej zdjęć w galerii...

2017-05-23

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.