Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Wycieczka w Bieszczady Nagroda za udział w Konkursie Ekologicznym

Wycieczka w Bieszczady

Nagroda za udział w Konkursie Ekologicznym

             Jak co roku Gmina Dukla przeprowadziła wspólnie ze szkołami Konkurs Ekologiczny, podzielony dla szkół podstawowych i gimnazjów. Dla uczestników, w ramach nagrody za udział,  przygotowano wycieczkę do Mucznego, do Centrum Promocji Lesnictwa i zagrody żubrów.

Na miejscu oczekiwała nas pani edukator z Nadleśnictwa Stuposiany. Była naszą przewodniczką i pięknie opowiadała o walorach tamtych terenów. Pierwszym przystankiem było zwiedzanie plenerowego muzeum wypału węgla drzewnego, gdzie przy ,,retorcie,, przybliżyła nam historię i technikę pracy przy wypale.

Następnie udaliśmy się do pokazowej zagrody żubrów, gdzie z bliska mogliśmy podziwiać te wspaniałe zwierzęta. Dowiedzieliśmy się jak trafiły one w Bieszczady, jak przebiegała ich hodowla i jak wypuszczano je na wolność. Przy okazji obejrzeliśmy jak wygląda karmienie tych zwierząt i jak stado zachowuje się podczas jedzenia /pierwszy jadł najmocniejszy byk/.

Z tego miejsca przejechaliśmy pod Centrum Promocji Leśnictwa, gdzie w nowo wybudowanym obiekcie zwiedziliśmy ekspozycję zwierząt i roślin występujących w Bieszczadach. Podzielono ją na cztery części - cztery pory roku. W pierwszej oglądaliśmy m.in. wilki, w drugiej sarny /koziołka i kozę/, w trzeciej żubry a w ostatniej dziki, jelenie /byki i łanie/ i niedźwiedzie. Najciekawszą roślinką była rosiczka.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie drewnianego kościółka pod wezwaniem Św. Huberta, wybudowanego przez leśników i myśliwych w centrum Mucznego. Podziwialiśmy w nim m.in. piękny trzymetrowy żyrandol wykonany ze zrzutów jelenich. Kościółek ten wybudowano bez użycia gwoździ, belki układano jedna na drugą na tzw. zakładkę.   

Kolejnym a zarazem ostatnim przystankiem wycieczki było ognisko, przygotowane przy zadaszonej wiacie, gdzie można było usiąść i zjeść kiełbaskę oraz gorącą zupę.

Obok wiaty podziwialiśmy ogromną jodłę – drzewo objęte ochroną jako pomnik przyrody.

Mam nadzieję, że taka wycieczka sprawiła wiele radości uczestnikom oraz przyczyniła się do pogłębienia wiedzy na temat przyrody naszych terenów.

 Bartosz Szczepanik

                                                                                                                      inspektor

Więcej zdjęć w galerii...

2017-05-26
Bartosz Szczepanik

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.