Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Gmina Dukla reprezentowała Podkarpacie


Międzynarodowe Targi Turystyki i Wolnego Czasu we Wrocławiu

Za nami 10. jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych we Wrocławiu. Od 23 do 25 lutego br. piękne miasto Wrocław gościło wystawców z całego kraju jak i zagranicy. Gmina Dukla również przyłączyła się do tej wielkiej imprezy, by jako miasto typowo turystyczne móc zaprezentować swoje walory i przyciągnąć jak największą ilość turystów z rejonu Dolnego Śląska i nie tylko.  W targach wzięło udział ponad 200 wystawców: począwszy od małych gmin, dużych miast, poprzez przedstawicieli biur podroży, uzdrowisk, liczni restauratorzy i hotelarze oraz producenci żywności regionalnej. Wystawcy z Polski to oczywiście każdy zakątek: od morza aż po góry. Jeżeli chodzi o gości z zagranicy to głównie Czesi, Węgrzy, Gruzini, Armeńczycy czy Włosi.

Stałymi punktami programu był Festiwal Podróżnika, Festiwal Kulinarny oraz Strefa Małego Podróżnika. Ogromną popularnością cieszył się właśnie wspomniany Festiwal Podróżnika, podczas którego można było wysłuchać ciekawych prelekcji kilkunastu globtroterów. Wśród nich nie zabrakło Aleksandra Doby, odkrywcy i słynnego kajakarza, który zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015 National Geographic”. Inne ciekawe postacie, które uświetniły targi to: znany dziennikarz i autor książek podróżniczych Jakub Porada; pisarka Monika Witkowska, pasjonatka gór, żeglarstwa i dalekich wypraw oraz obieżyświat Grzegorz Kapla, autor książki „Gruzja, w drodze na Kazbek i z powrotem”. Autorka bestsellerowych książek o skarbach, tajemnicach, podziemiach Joanna Lamparska opowiedziała o skrywanych tajemnicach Dolnego Śląska. Ciekawym gościem był także Rafał Fronia – himalaista, autor genialnych dzienników wspinaczkowych, uczestnik wielu wypraw w góry najwyższe, m.in. na K2, Broad Peak czy Nanga Parbat, z którym udało się zrobić pamiątkowe zdjęcie i który zostawił autograf z dedykacją dla gminy Dukla. Przez 3 dni targów jako oprawa muzyczna towarzyszył wszystkim znany Zespół Śląsk.

Cała impreza odbyła się we wspomnianej już Hali Stulecia we Wrocławiu, dawnej Hali Ludowej. Jest to ogromny obiekt, bardzo charakterystyczny dla tego miasta. Została wzniesiona w latach 1911 – 1913 wg projektu Maxa Berga i została uznana za jedno z największych dziel architektury XX wieku. Hala ma 42 m wysokości, a nakrywająca ja kopula 67 m średnicy. Maksymalna szerokość wnętrza hali wynosi 95 m, a dostępna powierzchnia wynosi 14 tys. m2. Oprócz samej centralnej hali w budynku zaplanowano jeszcze 56 innych pomieszczeń wystawienniczych, obszerne okrążające główną salę kuluary, a całość obliczona jest na 10 tysięcy osób. W założeniu projektanta miała służyć mieszkańcom Wrocławia i gościom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska i tak jest do dziś. Wpisanie jej w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśliło rangę tego obiektu, a jej kompleks jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych miejsc dla organizatorów największych wystaw, konferencji, wydarzeń kulturalnych, sportowych, kongresowych z Polski i zagranicy.

Stoisko Gminy Dukla było oblegane od pierwszego dnia targów, tym bardziej, ze jako reprezentanci województwa podkarpackiego byliśmy jedyną gminą. To dało nam przewagę i mogliśmy jeszcze mocnej wbić się w pamięć odwiedzających i przekonać ich, że tereny Beskidu Niskiego, dzikie, nieskażone komercją mogą stać się bazą wypadową dla osób, które szukają ciszy, spokoju, pięknych widoków, a także są ciekawi bogatej historii i różnorodności tego terenu. Dużo było pytań o historię, zabytki, obiekty cerkiewne, ale i także sposób aktywnego spędzania wolnego czasu. Gmina Dukla miała tu szerokie spectrum, ponieważ liczne trasy rowerowe, szlaki piesze i ścieżki przyrodniczo – historyczne, które istnieją na terenie naszej gminy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. To pozwoliło przekonać odwiedzających nasze stoisko, ze naprawdę warto zaplanować urlop na ziemi dukielskiej i przyjechać w tą magiczną okolice.

Agnieszka Matusik

2018-02-28
Agnieszka Matusik

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.