Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Ścieżka „Po Dukli”


Ścieżka „Po Dukli” wirtualna i w rzeczywistości otwarta

W sobotę 9 kwietnia br. w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu pt. „Dukla – Svidnik 360o”. Celem spotkania było otwarcie ścieżki historyczno-przyrodniczej „Po Dukli”, która powstała podczas realizacji projektu. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć wirtualną rzeczywistość Dukla – Svidnik 360o,  tj. interaktywną prezentację, w której zobaczyć można atrakcje, ciekawe miejsca, muzea od Dukli do Svidnika na Słowacji z wykorzystaniem aplikacji WEB i offline  stworzoną na bazie panoram sferycznych z drona. Interaktywna  prezentacja działa na płaszczyznach: w internecie pod wskazanym adresem www.360.dukla.pl i w goglach VR, poprzez stworzenie aplikacji (offline) i zainstalowaniu jej na goglach, wykorzystywanych jako osobne urządzenie.

W spotkaniu uczestniczyli: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Michał Szopa, dyrektor Muzeum Historycznego – Pałac w Dukli Waldemar Półchłopek, primatorka Mesta Svidnik Marcela Ivančová, Kristina Tchirova – PR i menadżer Mesta Svidnik, Viera Dercova – pracownik Urzędu Miejskiego w Svidniku,  Martina Lazengowa – pracownik Centrum Informacji Turystycznej w Svidniku, dyrektor  Muzeum Kultury Ukraińskiej w Svidniku Jaroslav Džoganík, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Krężałek, etatowy członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Krośnie Monika Subik, radni Rady Miejskiej w Dukli, dyrektorzy szkół gminy Dukla, przewodnicy turystyczni, mieszkańcy miasta i gminy Dukla.

W programie spotkania była również prezentacja całego projektu, wirtualnej rzeczywistości Dukla – Svidnik 360o i przejście fragmentu ścieżki „Po Dukli”. Ten ostatni punkt programu ze względu na warunki atmosferyczne nie został zrealizowany. W ramach projektu została wykonana ścieżka „Po Dukli”, składająca się z 16 przystanków o długości 13,5 km, administracyjnie obejmująca Duklę, Zboiska, Cergowa i Jasionkę. Nazwy kolejnych przystanków:

 1. Transgraniczna Informacja Turystyczna w Dukli – Budka Nietelefoniczna
 2. Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Dukli
 3. Budynki: Sąd grodzki – Budynek Poczty - Dom pod lipami
 4. Klasztor OO. Bernardynów w Dukli
 5. Cmentarze wojenne w Dukli
 6. Cmentarz komunalny w Dukli
 7. Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych
 8. Aleja akacjowa
 9. Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli
 10. Dąb szypułkowy w Cergowej
 11. Wieża widokowa na górze Cergowej
 12. Ruiny synagogi w Dukli
 13. Komora celna w Dukli
 14. Średniowieczna zabudowa rynku w Dukli
 15. Cmentarze żydowskie w Dukli
 16. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli

 

Ścieżka rozpoczyna się przy Transgranicznej Informacji Turystycznej, na dworcu autobusowym, gdzie zainstalowana została Budka Nietelefoniczna, przewodnik – podpowiadacz. Wykonano 5 tablic informacyjnych o wymiarach 200x150 cm, w tym jedną dwustronną,  9 tablic informacyjnych o wymiarach 150x100cm, jedną tablicę informacyjną 60x75 cm. Każdy przystanek został wyposażony w tabliczki z QR codem, z którego za pomocą smartfona można ściągnąć dane miejsce w wirtualnej rzeczywistości. Przystanek wieża widokowa na górze Cergowej został wyposażony w lunetę panoramiczną, zainstalowaną na górnej platformie a przy wieży postawiono stół i dwie ławy z drewna. Na przystanku MOSiR Dukla powstała wypożyczalnia rowerów z 8 rowerami górskimi i dwoma elektrycznymi, punkt małej elektromobilności, gdzie można naładować rower, komórkę laptop i stacje naprawy rowerów. Przygotowano i wydrukowano 2 tys. egzemplarzy foldera promującego ścieżkę „Po Dukli”. Celem projektu było uatrakcyjnienie transgranicznego szlaku rowerowego „Beskidzkie Muzea”, mającego kształt petli o długości 321 km, na odcinku Dukla – Svidnik.

Na spotkaniu w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli burmistrz Dukli i primatorka Svidnika przekazali gogle do: dukielskiego muzeum na ręce dyrektora Waldemara Półchłopka i do Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej na ręce przewodniczącego Rady Towarzystwa Muzealnego Bohdana Gocza. Spotkanie zakończyło się skromnym poczęstunkiem uczestników spotkania.

Projekt Dukla – Svidnik 360o był współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Interreg VA Polska – Słowacja 2014 – 2020.  Wartość całego projektu to 283 665,61 zł, w tym 76,49% z EFRR, 5% z budżetu państwa i 18,51% z budżetu Gminy Dukla.

Krystyna Boczar-Różewicz

koordynator projektu

Więcej zdjęć w galerii...

 

 

2022-04-15

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.