Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Sukces młodych ekologów


Tytuł „Złote Eko-Działanie” dla Ekoplaneciaków

Uczniowie należący do koła przyrodniczego „Ekoplaneciaki z rówieńskiej paki” działającego w Szkole Podstawowej w Równem wraz ze swoim opiekunem, panią Dorotą Dołęgowską wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Jestem Eko” zorganizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Polskiego Radia.

Czwartoklasiści już od września rozpoczęli swoją wielką przygodę z ekologią. Realizowane przez nich zadania miały na celu: wdrażanie eko-nawyków w codziennym życiu, eko-oszczędzanie, wspieranie przyrody, a także wprowadzanie eko-zmian w szkole. Ostatnim etapem konkursu było eko-działanie, czyli wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Uczniom nie brakowało pomysłów na budzenie świadomości ekologicznej oraz promocję działań związanych z ochroną przyrody. Młodzi ludzie starali się w różny sposób przekonać społeczność szkolną oraz środowisko lokalne do zmiany swoich nawyków i przyzwyczajeń. „Ekoplaneciaki” przygotowali ciekawe rozwiązania, jak zmniejszyć produkcję plastikowych śmieci w szkole, szyli i rozdawali wielorazowe torby na zakupy, zorganizowali zbiórkę nakrętek, które zostały później przekazane na leczenie chorego chłopca, przygotowali kącik, gdzie można było wymienić się książka lub zabawką.

W ramach eko-działania został zorganizowany w szkole Dzień dla Środowiska. W tym dniu uczniowie przemaszerowali ulicami Równego, głosząc hasła o zaprzestaniu wypalania traw. Ważnym punktem tego dnia była debata „Płonący problem - wspólna sprawa”. Wzięli w niej udział  przedstawicieli różnych środowisk i zawodów, a głównym celem było przekonanie mieszkańców wsi, że wypalanie traw jest niekorzystne dla przyrody i stanowi duże zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Wszystkie te działania zostały zauważone i docenione przez organizatorów. Za realizację zadania konkursowego koło przyrodnicze „Ekoplaneciaki z rówieńskiej paki” otrzymało tytuł "Złote Eko-Działanie" oraz nagrodę w wysokości 3 tys. zł.

17 maja 2023 r. w Warszawie, w budynku Ministerstwa Edukacji i Nauki odbyła się uroczysta gala, podczas której laureaci konkursu odebrali dyplomy i nagrody z rąk Sekretarza Stanu – Dariusza Piątkowskiego, Dyrektora IBE – prof. dr. hab. Roberta T. Ptaszka oraz Zastępcy Dyrektora IBE ds. Naukowych – dr. hab. Pawła Gondka. Dzięki wsparciu finansowemu, jakie nasza szkoła otrzymała od Burmistrza Dukli, pana Andrzeja Bytnara, członkowie koła przyrodniczego wraz z opiekunem, panią Dorotą Dołęgowską oraz wychowawczynią klasy IV, panią Beatą Bek mogli również być obecni na tym ważnym dla nich wydarzeniu.

Otrzymanie tej nagrody to ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że w konkursie „Jestem Eko” wzięło udział prawie 300 kół przyrodniczych z całej Polski. Działania mające na celu ochronę przyrody, organizowane z inicjatywy pani Doroty Dołęgowskiej, były zawsze ważnymi wydarzeniami w naszej szkole. Uczestnictwo w ogólnopolskim konkursie stało się doskonałą okazją, by zaprezentować je szerszemu gronu.

Niezmiernie cieszy również fakt, że zaangażowanie, całoroczna praca, pomysłowość i kreatywność „Ekoplaneciaków” spotkały się z wielkim uznaniem. To z pewnością „doda im skrzydeł” i zachęci do realizacji kolejnych ciekawych inicjatyw, a z wypracowanych przez nich „dobrych praktyk” i innowacyjnych rozwiązań będą mogli korzystać inni.

Katarzyna Szuba

 

 

2023-05-31

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.