Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Ballady i romanse lekturą Narodowego Czytania 2022


 

3 września br.  w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli Gmina Dukla wspólnie z Muzeum i Ośrodkiem Kultury w Dukli zorganizowała Narodowe Czytanie. To akcja społeczna, od jedenastu lat propagująca znajomość literatury narodowej, organizowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.  Po raz pierwszy Narodowe Czytanie odbyło się w 2012 roku, a w gminie Dukla w 2015 i było zorganizowane przez Liceum Ogólnokształcące. Lekturą tegorocznego czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, utwór który zapoczątkował romantyzm w Polsce, epoki będącej istotą polskości i fundamentem nowoczesnej tożsamości naszego narodu. Fragmenty listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odczytał burmistrz Dukli Andrzej Bytnar. Słowo wstępne dotyczące okoliczności powstania utworu i samej epoki wygłosiła Jolanta Wojdyła – nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Dukli.

Wzięli w niej udział burmistrzowie Dukli, pracownicy Urzędu Miejskiego w Dukli, kierownicy jednostek gminy Dukla, radni Rady Miejskiej w Dukli: przewodniczący Mariusz Folcik i przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Spraw Obywatelskich Magdalena Krukar, Barbara Marchewka i Joanna Sadowska -Wrzecionko ze Stowarzyszenia Inicjatyw Ekologicznych „Animare”. W wydarzeniu wzięła udział właścicielka pałacu w Dukli pani Aleksandra Tarnowska -  Męcińska.

Uczestniczyli w nim również mieszkańcy gminy Dukla, w tym Józef Bek – radny Rady Powiatu Krośnieńskiego. Uczestnicy spotkania otrzymali książki z pamiątkową pieczęcią i pocztówki z panoramą Dukli.

Ballady i romanse to debiutancki tom wierszy Adama Mickiewicza, który ukazał się w Wilnie w czerwcu 1822 roku zatytułowany Poezyje. Powstanie większości ballad wiąże się z okresem, kiedy Adam Mickiewicz mieszkał w Wilnie i Kownie. To również czas niespełnionej miłości poety do Maryli Wereszczakówny. Ważnym elementem mającym wpływ na charakter Ballad i romansów jest przyroda, a także znajomość, która wyniósł z dzieciństwa, ludowych podań i legend..

Krystyna Boczar-Różewicz

Więcej zdjęć w galerii...

2022-09-05

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.