Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Uroczystości rocznicowe WOP i SG w Barwinku


22 czerwca br. w Barwinku odbyła się uroczystość z okazji 77. rocznicy powstania Wojsk Ochrony Pogranicza i 31. rocznicy  Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Uczestniczyła w niej delegacja z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z przewodniczącym Związku Emerytów i Rencistów SG przy  Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu w składzie: Cezary Okoczuk, Michał Głocki, Zdzisław Werszing oraz Andrzej Bytnar – burmistrz Dukli, Alicja Jaworska- wnuczka płka Józefa Jaworskiego I dowódcy strażnicy w Barwinku po II wojnie światowej, Maria Kwaśniowska –była pracownica strażnicy WOP w Barwinku,  emerytowani żołnierze WOP: Stanisław Kwaśniowski,  Mieczysław Nykiel, Adam Jakubus oraz sołtys wsi Barwinek Józef Magnuszewski, były żołnierz Wojska Polskiego, WOP, SG.

Złożone zostały wiązanki  i znicze na pomniku pierwszego dowódcy strażnicy i jego małżonki – państwa Jaworskich oraz przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza i funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy pełnili służbę w ochronie granicy państwowej w latach 1918-2007. Pomnik  w Barwinku powstał w 2011 roku,  pierwszy w Rzeczypospolitej Polskiej w celu upamiętnienia tych, którzy przez wiele lat ochraniali, w ciężkich warunkach terenowych, granicę Państwa Polskiego.         W ramach uroczystości wyróżnieni zostali medalem okolicznościowym, nadawanym na podstawie uchwały Kapituły Medalu Zarządu Oddziałowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej : Andrzej Bytnar- burmistrz Dukli , Barbara Jaworska- synowa I dowódcy strażnicy po II wojnie światowej w Barwinku, Mieczysław Nykiel- były żołnierz Wojsk Ochrony Pogranicza  oraz Józef Magnuszewski były żołnierz Wojska Polskiego, Wojsk Ochrony Pogranicza i funkcjonariusz Straży Granicznej. Natomiast okolicznościowe tabliczki otrzymali Maria Kwaśniowska, Stanisław  Kwaśniowski, Janusz Kubit, Adam Jakubus. Po uroczystości sołtys podziękował zebranym za przybycie i za pamięć.

Burmistrz Dukli na zakończenie spotkania podkreślił, że ochrona granic ma dzisiaj szczególne znaczenie. Dlatego trzeba wyrażać wdzięczność wszystkim formacjom, które troszczą się o bezpieczeństwo Polaków. 

Więcej zdjęć w galerii...

2022-06-22

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.