Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Dziedzictwo wołoskie na terenie gminy Dukla


Co zostało w dzisiejszych czasach?

Miłośnicy Dziedzictwa Wołoskiego, stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi karpackich „Sioło Beskidu” oraz Stowarzyszenie „Karpatka”  17 listopada br. zorganizowali Warsztaty: Dziedzictwo Wołoskie na terenie gminy Dukla - Co zostało w dzisiejszych czasach?

Młodzież ze szkoły podstawowej w Tylawie została zaproszona do Mszany na dzień wykładów oraz zajęć praktycznych związanych z dziedzictwem wołoskim oraz Szlakiem Kultury Wołoskiej.

Podczas prezentacji o tradycjach górskich w naszej gminie, młodzież poznała historię osadnictwa wołoskiego. Rozmawiano o kuchni tradycyjnej, o architekturze, religiach na naszych terenach. Jednym z istotnych elementów poruszanych podczas wykładów było podtrzymywanie tradycji (rękodzieło, rzemiosło i kultura).

Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na praktykę. Odpowiednio przebrana grupa zeszła do zakładu serowarskiego FIGA i tam, własnoręcznie przy pomocy serowarów, wykonała kilkanaście serów łemkowskich. Była to bardzo atrakcyjna forma poznania materialnej tradycji lokalnej oraz nauka przez zabawę. Sądząc z zadowolonych min spodobała się taka forma poznawania.

Po zakończonych zajęciach praktycznych wszyscy zgłodnieli. Poczęstunek składający się tradycyjnych potraw był nagrodą dla wytrwałych młodych ludzi.  Fuczki czyli placki z kapustą kiszoną były zaskoczeniem. Liczymy, że takie inicjatywy będą jeszcze realizowane dla mieszkańców naszej gminy.

Wydarzenie było realizacją Karpackiej Inicjatywy Lokalnej współfinansowanej ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030” za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.

Wawrzyniec Maziejuk

2021-11-19
Wawrzyniec Maziejuk

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.