Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Uroczystości rocznicowe bitwy o Przełęcz Dukielską


5 października br. odbyły się  na cmentarzu wojennym w Dukli  uroczystości 78.rocznicy jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej zwanej operacją dukielsko preszowska bądź powszechnie bitwą o Przełęcz Dukielską.

Uroczystość rozpoczęła się od hymnów państwowych Polski, Słowacji i Czech w wykonaniu orkiestry wojskowej z Przemyśla.

Wśród przybyłych gości, których powitał zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, byli przedstawiciele duchowieństwa, władz samorządowych Polski i Słowacji, wojska polskiego, policji, staży granicznej, straży pożarnej, przedstawiciele konsulatu Republiki Słowackiej,  Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej, przedstawiciele Związku Kombatantów RP, Związku Sybiraków, uczniowie z oddziałów mundurowych szkół z powiatu krośnieńskiego oraz dzieci z dukielskiego przedszkola.

Starosta krośnieński Jan Pelczar przypomniał historię  jesieni 1944 na pograniczu polsko-słowackim, odnosząc się do aktualnej sytuacji z jaką mierzy się cały świat, a w szczególności Ukraina.

Po Apelu Pamięci i salwie honorowej wykonanej przez Kompanie Honorową 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla złożone zostały wieńce przez delegacje władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, kombatanckich oraz młodzieży.

Uroczystości odbywają się co roku,  na początku października, w Nowosielcach , Zarszynie i w Dukli, a po stronie słowackiej przy pomniku nieopodal granicy lub w centrum Svidnika.

Barbara Pudło

Więcej zdjęć w galerii...

2022-10-06
Barbara Pudło

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.