77. rocznica śmierci porucznika Świętochowskiego

77.rocznica śmierci porucznika Świętochowskiego

2 września 2016 roku w 77. rocznicę śmierci por. Rajmunda Feliksa Świętochowskiego Barwinku odsłonięto tablicę upamiętniającą dowódcę I plutonu 1 kompanii 2. pp KOP "Dukla".

2 września br. odsłonięto tablicę upamiętniającą dowódcę I plutonu 1 kompanii 2. pułku piechoty Korpusu Ochrony Pogranicza "Dukla" por. Rajmunda Feliksa Świętochowskiego, który zginął 2 września 1939 roku, zastrzelony przez słowackie służby graniczne. List od wojewody podkarpackiego Ewy Leniart odczytał wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski. Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej płk. Piotr Patla przypomniał o tamtym tragicznym dniu i honorowym zachowaniu por. Rajmunda Świętochowskiego: Dowódca I plutonu 1. kompanii w batalionie KOP "Dukla" por. Rajmund Świętochowski, jak prawie codziennie, tak i 2 września udał się około godziny 9 na przejście graniczne w Barwinku, aby porozmawiać ze słowackimi strażnikami granicznymi z sąsiadującej strażnicy, oraz przekazać polską prasę. W rozmowie ze Słowakami, wśród których był oficer, por. Świętochowski starał się zasięgnąć wiadomości o nastrojach panujących wśród nich. Po chwili Słowacy otoczyli polskiego porucznika i zażądali odrzucenia broni i podniesienia rąk do góry, oraz udania się na stronę słowacką. Por. Świętochowski odpowiedział w jeden możliwy sposób w takich sytuacjach, przewidziany kodeksem honorowym polskiego oficera i wystrzelił z pistoletu do dowódcy Słowaków, a sam raniony upadł. Po czterech dniach od incydentu polscy pogranicznicy przy cichym przyzwoleniu dowództwa odbili z rąk Słowaków ciało por. Świętochowskiego przy okazji podpalając słowacką strażnicę.

Tablicę ufundowaną przez mieszkańców Barwinka, umieszczoną na obelisku stojącym na placu przed Domem Ludowym w Barwinku, odsłonili: wicewojewoda Podkarpacki Witold Lechowski, komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej płk dr. Piotr Patla, starosta krośnieński Jan Juszczak, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar i sołtys wsi Barwinek Józef Magnuszewski. Zaproszeniu goście złożyli kwiaty.

kbr

Więcej zdjęć w galerii...
2016-09-07